• Opublikowano
    Maj 30, 2015

Cegła na ścianie? Znakomity pomysł! Jednak gdy już zdecydujemy się na konkretny model i zakupimy nasze wymarzone płytki ceglane nadchodzi pora na wprowadzenie wizji ceglanego wnętrza do naszego mieszkania. W tym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu technikę układania płytek z cegły oraz zaprezentować kilka przydatnych zabiegów.Krótki poradnik jak krok po kroku ułożyć płytki ceglane na ścianie


Krok I : PRZYGOTOWANIE

Zanim rozpoczniesz proces układania płytek bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie oraz przygotowanie powierzchni ściany lub podłogi. Należy zadbać, żeby podłoże było w miarę suche, czyste oraz proste. W razie istnienia nierówności należy je zniwelować zaprawą. Tak przygotowaną powierzchnię gruntujemy używając gruntu (najlepiej głęboko penetrującego) oraz pędzla.


Krok II: ROZROBIENIE ZAPRAWY KLEJOWEJ

Po przygotowaniu powierzchni do układania przystępujemy do rozrobienia zaprawy klejowej . Przy użyciu wolnoobrotowego mieszadła mieszamy w odpowiednich proporcjach zaprawę klejową oraz wodę, aż do uzyskania zwartej konsystencji. Po odczekaniu kilku minut mieszamy raz jeszcze.


Krok III: UKŁADANIE PŁYTEK Z CEGŁY

Ceglane płytki ścienne należy układać zaczynając od dołu ściany. W celu pomocy w pozycjonowaniu płytek warto posłużyć się sznurkiem murarskim lub układać płytki zgodnie z narysowanymi na ścianie orientacyjnymi liniami. Istnieją dwa sposoby nanoszenia kleju. W pierwszym sposobie klej nanosimy jedynie na ścianę, a następnie płytkę ceglaną dociskamy ręką i pozycjonujemy. Drugi sposób opiera się na nanoszeniu kleju zarówno na powierzchnię płytki jak i ściany – „podwójne smarowanie”. Pomiędzy kolejnymi rzędami płytek można umieszczać listewki o określonej grubości ( w zależności od preferowanej wielkości fugi), które gwarantują stabilność podczas układania.


Krok IV: DOCINANIE MNIEJSZYCH FRAGMENTÓW

Przy krawędziach ściany bardzo często konieczne jest wycinanie mniejszych fragmentów z naszych ceglanych płytek. Ze względu na powstawanie dużej ilości pyłów przy całościowym przecinaniu płytek z wykorzystaniem pilarek lub szlifierek elektrycznych zalecamy jedynie powierzchniowe nacięcie płytki a następnie jej przełamywanie.


Krok V: SPOINOWANIE

Gdy nasza ściana z cegły jest już ułożona, przystępujemy do ostatniego etapu, którym jest fugowanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fug, jednak przy układaniu płytek z cegły poleca się wykorzystywanie fug półsuchych, dzięki czemu unikniemy zabrudzeń płytek. Fugę nanosimy do szczelin miedzy płytkami małą szpachelką, a następnie wyrównujemy jej powierzchnię palcem lub płaskim narzędziem.


Krok VI: CZYSZCZENIE I IMPREGNACJA

Po skończeniu procesu fugowania czas na dokładne wyczyszczenie naszej ściany z cegły z resztek fugi i kleju. Można się do tego posłużyć mokrą szmatką lub gąbką do mycia naczyń. Ostatnią czynnością uwieńczającą nasze dzieło jest impregnacja ceglanej ściany. Małym pędzelkiem nanosimy warstwę impregnatu na każdą płytkę lub korzystamy urządzenia natryskowego. Więcej o samej impregnacji we wpisie IMPREGNACJA.